אתרי העתיקות בירושלים - לאן מומלץ ללכת!

בירושלים ישנם עשרות עתיקות חלקם מפורסמות יותר וחלקם פחות ידוע שזה אחד הדברים שהופכים את העיר הזו למעניינת ומושכת תיירים מכל העולם. סיבה נוספת היא האמונה שבקדושת העיר אבל אי אפשר להתכחש לכמות העתיקות בעיר וזו אולי העיר עם הכי הרבה עתיקות בעולם.

עתיקות בירושלים
תמונה קלאסית
ברשימת העתיקות ניתן למצוא את: אצבע עוג מלך הבשן, בריכת השילוח, בריכת חזקיהו, גן התקומה, האולם ההרודיאני, הגבעה המזרחית, הגבעה המערבית, החומה הראשונה, החומה הרחבה, החומה השלישית, המגדל הישראלי, הסורג, זעקוקה, חניון גבעתי (עיר דוד), כתובת השילוח, כתובת תאודוטוס בן וטנוס, מבנה האבן הגדול בעיר דוד, מגדל דוד, מגדל החסידות, מגדל טנקרד, נקבת השילוח, עיר דוד, עמק צורי, פסיפס הציפורים (ירושלים), פרויקט סינון עפר הר הבית, קבר .. יהו אשר על הבית, קבר יאסון, קברי המלכים, קשת וילסון, רגמים ועוד

לא הרבה מכירים את כל העתיקות האלה אבל חלק רב מהם עמוס בתיירים בכל ימות השנה.

בנוסף לרשימת העתיקות האלה יש את אזור "הר הבית" מקום בית המקדש שבו ישנם כ30 עתיקות נוספות ביניהן:
הר הבית
מעתיקות ירושלים
הר הבית, אבן השתייה, אורוות שלמה, בית המקדש, בית המקדש של יוליאנוס, הגן הארכאולוגי ירושלים, הכותל הדרומי הכותל הקטן, הסטיו המלכותי, זיהוי מקום המקדש, שערי חולדה, הכותל המערבי, כיפת הסלע, כיפת השלשלת מבני הר הבית, מנהרות הכותל, מסגד אל-אקצא, סיבוב שערים, גרשון סלומון, פרויקט סינון עפר הר הבית, קשת וילסון, קשת רובינסון, שער הרחמים, שער המוגרבים, שער וורן ושער קיפונוס אלה מקומות יותר פופולריים הן בקרב התיירים והן בקרב תושבי מדינת ישראל שיוצאים לטייל ולתייר ברחבי ירושלים.

אז אם אתם בכיוון של טיול נחמד בעתיקות העיר - מומלץ להתחיל באזור הר הבית ולאחר מכן להמשיך לאזורים ועתיקות אחרים מכיוון שאלה אתרים יותר מעניינים ומסתוריים.

יום ירושלים

ליל יום ירושלים
החגיגות במבט אווירי
יום ירושלים הוא יום חג במדינת ישראל. היום הזה נקבע לציין את איחודה של ירושלים לאחר הכיבוש בזמן מלחמת ששת הימים, היום נקבע לפי התאריך העברי בכ"ח אייר והוא מצוין ע"י אירועים חגיגיים בירושלים וגם בשאר מדינת ישראל. ישנם גם הרבה מקומות בעולם בהם גרים יהודים וישראלים שרוצים להיות חלק ומציינים את היום הנפלא הזה בטקסים ומסיבות לפי המסורת שלהם.

ישנו טקס מיוחד ב"גבעת התחמושת" בו ביום, וצעדה במרכז העיר, גם הציבור הדתי לאומי מארגנים עצרת מידי שנה בליל יום ירושלים בישיבת מרכז הרב, ישנם אירועים נוספים ברחבי העיר אבל גם אם הם לא מהותיים עדיין מרגישים את השמחה על כל האנשים ביום זה, שכן בזכות אותו היום חלקים רבים מהעיר חזרו לרשותנו.

אז אם אתם מחפשים איזה זמן איכותי לבילוי באזור ירושלים אפשר לומר שאחד הזמנים הטובים בשנה הוא דווקא יום ירושלים מכיון שזה מסמל לפחות ממה שנראה לעין את חזרתה של ירושלים. באותו ערב כל המועדונים בירושלים, הברים, הדיסקוטקים, הכל פתוח ולפעמים גם יש הנחות על הכניסה או אפילו כניסה חינם למועדונים.

ירושלים - עיר האלוקים

ירושלים
עיר האלוקים
העיר ירושלים נחשבת לאחת ההרים הקדושות בעולם ולא רק בעיניה של דת אחת אלא שלשה דתות עיקריות וחזקות בעולם - דת היהדות, הנצרות והאיסלם, הסיפור של העיר הזו מתחיל לפני אלפי שנים אפשר לומר בזמן בריאת העולם לפי אמונת היהדות לפני כ5770 שנה, שאז בחר לו אלוקים במקום זה לשכון - הוא חפץ שמקום זה יהיה משכנו בעולם שלנו

אותו א-ל גדול ונורא שברא את כל העולם כולו רצה מקום מיוחד בעולם שלנו ובחר לעצמו את העיר המיוחדת ירושלים.

בעיר הזו ישנם אתרי דת שקשורים לכל הדתות אם זה מסגדים, מנזרים ובתי כנסיות, ואחד הדברים היותר מעניינים בעיר מהצד היהודי זהו "הכותל המערבי" - כותל שמתנשא לגובה 30 מטרים ואורכו קצת פחות מ500 מטר, זהו המקום הכי קדוש בעולם לפי היהדות - זהו השריד היחידי שנשאר לעין מבית המקדש לאחר שנחרב.

לפי האמונה היהודית אלוקים לאחר שברא את העולם חיפש לעצמו אומה שתהיה קרובה אליו יותר ויעשו את דבריו ויקימו את מצוותיו, אלוקים בא ונגלה למשה כשבניו של יעקב (בני ישראל) היו עבדים במצריים ואמר לו שהגיע הזמן לגאול אותם מן העבדות שלהם על מנת שיבואו להיות תחת פיקודו של בורא העולם כפי שהבטיח עוד שנים רבות קודם לכן לאברהם אבי היהודים שיעשה.

בית המקדש
המקום שבחר הבורא בעולם הזה
הסיפור ממשיך ומספר את כל המעשיות והקורות את אותם אנשים שיצאו ע"י משה הנקרא בלשון התורה היהודית "משה רבינו" עד הגעתם לארץ ישראל ולאחר מכן בניית בית המקדש - מקום משכנו של האלוקים ולאחר החרבתו והריסתו ע"י אומות אחרות בניית בית מקדש נוסף שנקרא בזמנו בית המקדש השני שגם נחרב שנים לאחר מכן אבל האמונה היהודית טוענת שיום יבוא ויתגלה אדם מיוחד, מורם מעם, איש אלוקים, שיקרא "משיח" והוא יחזיר את הכוח היהודי לעולם ע"י בניית בית מקדש נוסף - "בית המקדש השלישי". אותו בית יהיה קיים לנצח ואלוקים יוכל לשכון בעולם באופן מלא ולא באופן חלקי.

גם בעיני דתות אחרות ירושלים הייתה ותמיד תהיה מקום מקודש ולכל אחד האמונות שלו בדבר וצורת האמונה בעיר הזאת, אבל היא - ירושלים - "עיר האלוקים" - העיר הקדושה בעולם!